مال مثلی و مال قیمی چیست
نوشته شده توسط : sevda

 

در این مقاله به بررسی مال مثلی و مال قیمی می پردازیم . 

 

 

وقتی مالی که متعلق به دیگری است توسط فرد دیگری از دست برود ، باید تا جایی که می شود خسارت وارد شده به صاحب مال را جبران کرد . برای این کار اگر مثل همان مال وجود داشته باشد بهترین راه این است که مثل آن مال را برای صاحب مال تهیه کنیم مثلا اگر کسی شیشه  پنجره خانه کسی را بشکند خودش می تواند مثل همان شیشه را بخرد و آن را نصب کند تا پنجره به وضع قبل برگردد . اما اگر نتوان مثل آن مال را به صاحب مال پرداخت ، چه راهی به جز پرداخت پول وجود دارد ؟ اینکه ما مثل مال را برگردانیم دو نوع مال را به وجود می آورند که به آنها مثلی و قیمی می گویند . از این رو در این مقاله به بررسی مال مثلی چیست و مال قیمی چیست می پردازیم .مال مثلی

تعریف مال مثلی در ماده 950 قانون مدنی تعریف شده است . طبق این ماده ، مال مثلی ، مالی است که " اشباه و نظایر آن نوعا زیاد و شایع باشد مانند حبوبات و نحو آن . " به این ترتیب دو چیز که از نظر قیمت و اوصاف و ویژگی ها مثل یکدیگر باشد را مال مثلی می گویند . این تشابه باید به گونه ای باشد که در صورتی که یک مال تلف شد بشود دیگری را جایگزین شود . البته در مال مثلی نیازی نیست که دو مال صد در صد مثل هم باشند بلکه کافی است در اوصاف و ویژگی های کلی در دید عرف یکسان باشند . مثلا دو اسکناس ده هزار تومانی مثل هم هستند و مال مثلی محسوب می شوند و اینکه یکی نو و یکی کهنه باشد ، باعث نمی شود که جایگزین هم نشوند . 

 

مال قیمی

بر خلاف مال مثلی ، مال قیمی مالی است که نمی توان مال دیگری را جایگزین آن کرد بنابراین اگر مال قیمی تلف شود پرداخت مثل آن ممکن نیست . اصطلاح قیمی یعنی اینکه در صورت تلف مال باید قیمت آن پرداخت شود . مثلا اگر کسی گلدان قدیمی متعلق به دیگری را که نمونه آن وجود ندارد یا نایاب است را بشکند چون نمی توان مثل آن را تهیه کرد باید قیمت آن را پرداخت کرد ، بنابراین مال قیمی است . 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مال مثلی و مال قیمی به کانال تلگرام موضوعات حقوقی مراجعه کنید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون مال مثلی و مال قیمی پاسخ دهند . 

منبع : مال مثلی و مال قیمی چیست

:: بازدید از این مطلب : 1
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 فروردين 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: